Aratinga jendaj

 

Třída:  Ptáci
Řád:  papoušci (Psittaciformes)
Čeleď:  papouškovití (Psittacidae)
Druh:  Aratinga jendaj (Aratinga jendaya)
Výskyt:  Venezuela, Brazílie, Guayana
Velikost:  30 cm (včetně ocasu)
Hmotnost:  110-130 g
Kroužek:  6,5 mm
Počet vajec:  většinou 4
Inkubační doba:  25 - 29 dnů, 2x ročně
Potrava:  směs pro velké papoušky + ovoce a plevely
Cena:  2000-2500 Kč

Aratinga jendaj

Papoušek nádherného vzhledu s vysokými hlasovými projevy. Asi toto se vybaví každému chovateli při vyřčení slova aratinga. Jejich domovinou je Brazílie, proto nesnáší přiliž dobře naše zimní měsíce. Viditelný rozdíl mezi samcem a samicí neexistuje.

Samec má hlavu a krk žluté, čelo, oční oblast, líce a hrdlo s oranžovým nádechem, záda, křídla a horní krovky ocasní zelené, kostřec a spodní záda zelené, variabilně lemované červeně. Prsa a břicho jsou oranžově červené, spodní krovky ocasní zelené, vnější letky ruční, krovky ruční a letky loketní modré, spodní krovky křídelní oranžově červené. Ocasní péra jsou olivová, na špici modrá, spodní strana ocasu a letek šedá. Zobák je šedočerný, duhovka šedohnědá, běhák šedý. 

Samice je stejně zbarvena jako samec.

Mláďata mají hlavu a krk bledě žluté, variabilně znatelně nazelenalé, břicho a prsa bledě oranžově červené.

Rozšíření: severovýchodní Brazílie, od Alagoas, Pernambuco, Ceará a Maranhao jižně až do Piauí a po severní Goiás.
 

ŽIVOT V PŘÍRODĚ

   Aratinga jendaj je v některých oblastech své domoviny rozšířen ve větším množství. Menší hejna byla pozorována na kokosových palmách v blízkosti pobřeží. Mimo dobu hnízdění tvoří rodinné skupiny nebo menší hejna. Jeho let je rychlý a přímý. Živí se semeny, bobulemi, ovocem a pravděpodobně i jinou rostlinou potravou. Někdy zalétávají i do kukuřičných plantáží a jiných zemědělských kultur, kde působí značné škody.

Krmení

   Předkládáme jim suchá semena a zrniny, např. slunečnici, proso, loupaný oves, semenec, kukuřici a různé ořechy. Velice rádi mají semena máčená i naklíčená. V době dozrávání kukuřice, slunečnice a obilí jim předkládáme tato nedozrálá krmiva. Velice rádi mají různé ovoce (třešně, jablka, švestky a pomeranče), mrkev (strouhanou i celé kousky), zelené krmivo (ptačinec žabinec, pampelišku, salát), piškot, vařenou rýži apod. V době krmení mladých jim podáváme vaječné míchanice. Po celý rok mají mít k dispozici čerstvé větve z jabloní, třešní, vrby a černého bezu.