Bažant zlatý

Bažant zlatý (Chrysolophus pictus)

 

Třída:  Ptáci (Aves)
Řád:  Hrabaví (Galliformes)
Čeleď:  Bažantovití (Phasianidae)
Druh:  Bažant zlatý (Chrysolophus pictus)
Výskyt:  Střední a jižní Čína
Velikost:  Do 80 cm
Počet vajec:  6-14 ks
Hnízdění:  1-2x ročně, inkubace: 22 dní
Potrava: 

Převážně rostlinná potrava, hmyz, má v oblibě různé bobuloviny a sladké ovoce.

 Biotop: Bažant zlatý se vyskytuje ve střední a jižní Číně, rozšíření vystupuje vzácně i do okolních zemí, je známá i soběstačná populace z Britských ostrovů, obývá většinou nížiny, nejčastěji se nachází ve vlhčích bambusových a rákosových polích. Tento druh žije po většinu roku samotářsky, jen na jaře k sobě tokající kohout shromažďuje 1 až 7 slepic.bazant-zlaty.jpg

Potrava: Tento bažant upřednostňuje spíše rostlinnou potravu avšak pro kuřata je hmyz nejdůležitější složkou potravy. Dospělý bažant se v přírodě živí hlavně listy bambusu a různých bylin, je schopen bez újmy na zdraví jíst i listy některých druhů rododendronu, mají rádi a k životu potřebují i dostatek hmyzu ale že by vyhledávali třeba drobné hlodavce se říci nedá.

Rozmnožování: Tento bažant žije polygamně, takže kohout ostruhuje (pojímá) až 7 slepic, boje kohoutů moc tvrdé nejsou, spíše se před sebou jen předvádějí. Kohout v toku zajímavě avšak nelibozvučně kokrhá, neustále běhá za slípkou roztahuje na ni svůj límec a ocas, při každém zastavení kohout na slípku syčí čímž jí vybízí k páření. Slípka sedí na vejcích 22 dní.

bazant-z.-2.jpg

Chov: Bažant zlatý je malého vzrůstu takže mu nemusíme zajišťovat příliš velkou voliéru. Voliéru osadíme stromky tak aby se slípky mohly dobře schovat před úporným kohoutem, slepice by měly rovněž hnízdit na zemi pod stromkem nebo podobně kvůli nedostatku vlhkosti při líhnutí na slámě, seně.......Nutností jsou také větve vhodné ke hřadování. Vůči ostatním obyvatelům voliéry jsou naprosto mírumilovní, v dostatečně velkém prostoru můžeme chovat i několik kohoutů pohromadě.

 

+ Při objevení bažanta diamantového bylo využíváno k reprodukci slepic bažanta zlatého čímž vzniklo spusto plodných kříženců kteří se v chovech oběvují do dnes. Neopatrností některých chovatelů tyto kříženci vznikají nadále.